Yağmur Suyu Tankımı Ne Zaman Onarmalı veya Değiştirmeliyim?

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde apartmanların yağmur tahliye borularına bağlı olan su deposu modellerini görmüş müydünüz? Bu tankların ne işe yaradığını biliyor muydunuz? Biz sizlere hemen söyleyelim, bu tanklar ve bağlı olduğu boru sistemi, yağmur suyu toplama sistemini oluşturmaktadır. Yağmur toplama sistemleri, kullanıcısının su faturasını oldukça fazla aşağıya çeken bir sistemdir. 

Bu tankların önemine daha sonra uzun uzadıya deyineceğiz fakat sahip olduğunuz tankınız bir şekilde hasar aldıysa onarmalı mısınız yoksa değiştirmeli misiniz sorusunun cevabını bulmak gerekmektedir. Bu hususta bir darbe anında deponun bütünlüğü bozulduysa kesinlikle deponuzu değiştirmelisiniz. Bu depolar tamir edilebilmektedir. Depolama ürünlerinin tamiri de imal edildikleri hammaddeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu hususta bir darbe anında görünürde herhangi bir hasar görünmeyebilir. Darbenin etkisini daha iyi anlayabilmek için darbe sonrası deponuzun içerisine su doldurup bakabilirsiniz.

yagmur-suyu-1-1669047191

Herhangi bir terleme olmadığı halde deponuzdan su akıyorsa, geçmiş olsun ki deponuzda bir çatlak bulunmaktadır. Bazı çatlaklar zamanla büyüyebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey üreticinize giderek, tamirini talep etmek olacaktır. Üreticinizin bu hususta tamirini en iyi şekilde yapmış olması ve test etmiş olması gerekmektedir. Bu hususta tamirini yaptırabilmeniz mümkündür. Peki bu depolar neden önemlidir, hayatımıza ne katabilir?

Yağmur Suyu Toplama Sistemlerinin Önemi Nedir?

Yağmur suyu toplama sistemleri kesinlikle suyun gelecek nesillere daha güvenle aktarılması için kullanılmaktadır. Bu sistemler, dünya yaşamındaki en değerli kaynağımız olan suyun korunması adına bireysel olarak yapabileceğimiz yegane şey olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yağmur suyu toplama sistemlerinin çıkış noktası tabiki bilime dayanmaktadır. Bilim insanlarının metropoller üzerinde yaptığı araştırmaya göre artan nüfusun ihtiyaçlarına su yetmeyeceği yönünde ve bilim insanları bu konuda su kıtlığı çekmesi olası olan metropollerin hükümetlerini uyarmıştır. Söz konusu metropoller arasında malesef ki İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un tarihine de bakıldığında su kemerleri ve sarnıçlarla şehre su sağlanmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır. İstanbul ahalisinin bu sorunu yeni bir sorunu değil ve hep aşılmış bir sorun olarak görülüyor fakat İstanbul çevresindeki tüm tatlı su kaynaklarının kuruduğunu hayal edin. Kulağa çok korkutucu geliyor değil mi?

İstanbul’un olası su sorunu ile karşılaşması durumunda birkaç senaryo da yazılmış durumda. Bu senaryo da kıtlığın ilk başlarında karne ile su dağıtılacağı ve akabinde insanların su kullanma alışkanlıklarına yetmeyeceğinden suyun kara borsaya düşeceği düşünülmektedir. Eğer sorun ülke genelinde değilde İstanbul’da yaşanırsa İstanbul’dan büyük bir göçün yaşanması olası görülüyor.

Günümüzde su sorunu yaşayan bir ülkenin olmadığı düşünülse de aslında böyle bir ülke malesef ki var. Tahmin edileceği üzere bu ülke Güney Afrika’da bulunan Cape Town isimli bir şehir. Bu şehirde insanlar yer yer plastik su deposu modellerinden kullansalarda malesef ki sahip oldukları suyu birkaç kez kullanmak durumundalar. Cape Town’da komşunuzun arabasını asla temiz göremezsiniz. Bu durum kesinlikle israf olarak görülüyor. Turist olarak ülkeyi ziyaret ettiğinizde otelde suyu verimli kullanmanız konusunda uyarılıyorsunuz fakat herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmuyorsunuz. Her ne kadar kurallar şimdilik böyle olsa da bu durum her an değişebilir çünkü Cape Town su fakiri bir şehir gerçekten. Oldukça ironik olsa gerek, şehrin su sorunu yaşamasına rağmen Dünya’da bulunan en lezzetli çayın üretimi yine burada gerçekleşmektedir. 

Su sorunu yaşaması ihtimali olan şehirlerden bir tanesi de Sydney’idi. Geçmiş zamanlı olarak cümleyi kurduk çünkü Sydney, su sorununu dev yağmur toplama sistemleri ile yaşama ihtimali olan su sorununu çok ileri bir tarihe ertelemiş durumdadır. Bazı hükümetler bu konuda herhangi bir aksiyon almasa da duyarlı vatandaşlar yağmur suyu toplama istasyonları kurarak bu duruma katkılarını artırmaktadır. Sizlerde yağmur suyu tanklarından satın almak veya sistemler hakkında bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...