İstanbul Su Deposu

Su deposu, günümüzde bir sıvının veya bir gıdanın depolanıp ihtiyaç anında tahliye edilmesini sağlayan bir araçtır. Su deposu alırken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Bu doğrultuda bakacak olursak su deposu pek çok yerde kullanılmaktadır. Peki İstanbul’da su deposu kullanmanın avantajları nelerdir?

İstanbul büyük bir metropol ve neredeyse her kültürden insanın buluştuğu bir kültür başkenti diyebiliriz. Bu kültürle dolu kentte tabiki bir sanayileşme hareketi var. Bu hususta kurumsal açıdan da su depolarını ele alacağız. Fakat bireysel kullanımda oldukça fazladır. 

Kurumsal Kullanım Açısından Su Depoları

İstanbul’da su deposu, kurumsal kullanım açısından sanayilerde, fabrikalarda, hatta küçük işletmelerde dahi kullanılmaktadır. Bazı su deposu modelleri üretim bantlarına çok iyi uyum sağladığı için çokça tercih edilmektedir. Diğer yandan bakıldığında ise istifleme avantajı sağlamaktadır. Günümüzde su deposu hemen hemen her ihtiyaca cevap verebilmektedir.

Diğer yandan kategorize etmekte bazı markalar için önem arz etmektedir. Su depoları mavi ve beyaz olarak iki renk çeşidi ile üretilmektedir. Bu hususta iki çeşit sıvı veya gıdalar, bu renk çeşitliliği sayesinde kategorize edilebilir. Fakat daha fazla çeşitteki sıvılar için etiketleme yöntemiyle kategorize edebilirsiniz.

Bir diğer husus ise kimyasal madde depolanmasıdır. Kimyasal deyince tabiki akla deterjan veya bu tarz temizleyiciler gelmektedir. Bu tarz temizleyici maddelerin yanı sıra, aslında açığa ısı çıkaran kimyasal madde veya kimsayal karışımlar da depolanmak istenebilir. Polietilen hammadde ile üretilen su depolarının çalışma sıcaklığı +50 derecedir. Bu doğrultuda bakacak olursak, depolanmak istenen kimyasal maddenin açığa çıkardığı sıcaklığa göre su deposu seçmek önemlidir. Paslanmaz çelik hammadde ile üretilen su depoları +80 derece sıcaklığa kadar çalışabilmektedir.

Bireysel Kullanım Açısından Su Depoları

Bireysel kullanım açısından evlerde de kullanan kullanıcılar mevcuttur. Bu hususta tarlada veya kırsal bir alanda su kaynağından kullanılacak alana yani evlere su taşımak amacıyla da kullanılmaktadır. 

Bilim adamları gelecek yıllarda pek çok metropolün su sorunu ile karşı karşıya kalacağını açıkladığından beri, bireysel anlamda yağmur suyu toplama sistemlerinin kurulması da çoğalmıştır. İnsanlar ellerinden geldiğince bilinçlendirilmiş ve suyun değerini anlayıp depolamaya başlamışlardır. Bunu da çok basit bir şekilde kurdukları sistemler ile yapmışlardır.

Yağmur suyu toplama sistemleri çalışma mantığı; çatıya veya çatı benzeri bir alana yağan yağmurun tahliye boruları aracılığı ile aktarılmasını sağlanır. Ayrıca bu sistemlerde uygun fiyatlı ve çok kullanılan plastik su deposu oldukça uygundur. Ebat olarak pek çok çeşidi bulunan bu depolar her ihtiyaca uygun olarak üretilmektedir. Bu doğrultuda çatıya bağlanmış olan borular aracılığı ile aktarılan suyun da bir su deposuna depolanmasıdır. Yağmur suyunu depolarken, çatıdaki yabancı maddelerin deponuza dolmaması için su deposunun kapak kısmına bir filtre takmayı unutmayın.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...