Güneş Işınları Su Depolarınıza Zarar Verir mi?

Depoların dayanıklılığı ve dolayısıyla ömrü ile ilgili herkesin soracağı sorulardan biri şudur: "Güneş ışınları depoma zarar verir mi?" Özellikle iklim değişikliği nedeniyle güneş radyasyonunun artan yoğunluğu göz önüne alındığında, bu geçerli bir endişedir. Daha da önemlisi, güneş ışığı yani özellikle de ultraviyole bileşeni gibi çoğu malzeme üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. UV, polimerlerdeki kimyasal bağları kırabilir ve fotodegradasyon adı verilen duruma neden olabilir. Bu durum, genellikle polietilen veya diğer plastik türlerinden inşa edilen plastik su deposu modelleri için özellikle endişe verici olabilir. Plastik depolar, cep dostu olmaları ve montajlarının kolay olması nedeniyle büyük talep görmektedir. Uzun süre boyunca güneşin kavurucu ışınlarına maruz kalmak plastiği kırılgan, çatlaklarla dolu ve soluk hale getirebilir. Bu da tankın ömrünü kısaltır ve genel yapısını ya da çerçevesini zayıflatır. Zamanla bu küçük çatlaklar sızıntıya veya çok daha büyük kırılmalara yol açabilir. Bu deinitler zararlı UV ışınlarını emer veya yansıtır, böylece bozulma sürecini önemli ölçüde yavaşlatır. Bir tank ayrıca gölgeli bir alana yerleştirilebilir veya bozulmaya karşı ekstra koruma sağlamak için UV'ye dayanıklı boya ile boyanabilir.

Paslanmaz çelikten galvanize çeliğe kadar metal depolar, UV ışınlarına karşı plastik depolara göre doğal olarak daha dayanıklı olacaktır. Yine de bu tamamen güvenli oldukları anlamına gelmez. Gerçek UV ışınlarının metalin kendisi üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, güneş altında uzun süre kalmanın neden olduğu radyan ısı, tankın içindeki suyun sıcaklığını etkileyecektir. Sürekli olarak doğrudan güneş ışınları altında kalmaktan kaynaklanan radyan ısı nedeniyle sıcaklık artışı, bakterilerin üremesine ve suyun kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bunu azaltmak için metal tankların yalıtımı veya yansıtıcı kaplamalar ısı emilimini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Bazı modern depolar içlerinde izolasyona sahiptir. Ancak diğer tüm tasarımlar için eski modellerin üzerine bir izolasyon katmanı uygulamak işe yarar.

Su Deponuzun Korunması İçin Bazı Pratik İpuçları

Sahip olduğunuz depo türü ne olursa olsun, deponuzu güneşin zararlarından korumaya yardımcı olacak bazı genel ipuçlarını sizler için listeledik. Nitekim plastik dikey depo modelleri gibi modelleri gölgeli bir alanda veya gölgede tutun. Doğal gölge yoksa, basit bir gölge yapısı uygun olabilir. UV ışınlarına dayanıklı kaplamalar veya boyalarla ek koruma sağlanabilir. Su sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak için metal veya plastikten yapılmış tanklara yalıtım eklemeyi düşünün. Son olarak, tankınızda hasar veya aşınma olup olmadığını periyodik olarak kontrol edin. Sorunları ne kadar erken tespit ederseniz, küçük sorunlar büyük bir sorun haline gelmeyecektir.

Su Depolarının Şantiyelerdeki Rolü

Her şeyden önce, şantiyenin olmazsa olmazları düşünüldüğünde, depolar muhtemelen çoğumuzun aklına gelenler listesinde yer almaz. Bununla birlikte, bu isimsiz kahramanlar herhangi bir projenin sorunsuz bir şekilde yürütülmesinde büyük rol oynarlar. İşçilere içme suyu sağlamaktan beton karıştırmaya kadar, 10 tonluk su deposu modelleri tek kelimeyle vazgeçilmezdir. Bir şantiyedeki deponun birden fazla işlevi vardır. Tüm çalışanların temiz içme suyuna erişimini sağlamak. Filtreleme sistemleriyle donatılmış bir depo sahada güvenli, içilebilir su sağlayabilir. Betonun karıştırılmasında sabit bir kaynak kullanılır. Su kaynağındaki tutarlılık, beton karışımının homojen olmasını sağlar ve bu da yapının bütünlüğü açısından büyük önem taşır. Bir inşaat sahası, özellikle kuru havalarda çok tozlu olabilir. Püskürtme sistemleriyle eşleştirilmiş su tankları tozun tutulmasına yardımcı olur. Bu işlem hava kalitesini artırır ve daha iyi görüş sağlar.

Bir şantiye için uygun depo seçmek için aşağıda açıklandığı gibi bir dizi faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Plastik, çelik ve beton en yaygın malzemelerdir. Bu malzemelerin her birinin çeşitli artı ve eksi noktaları vardır. Polietilenden yapılan plastik tanklar hafiftir ve kurulumu kolaydır, ancak UV hasarına maruz kalabilir. Çelik tanklar çok güçlüdür ancak bakımları iyi yapılmadığında paslanırlar. Beton tanklar çok güçlüdür ancak kurulumu zordur. Bu faktör sahanın su taleplerine göre belirlenmelidir. İhtiyaç duyulan kapasiteyi olduğundan fazla tahmin etmek, elde yeterli miktarda su bulunmasını sağlamak için her zaman tercih edilir. Çimento dökümü veya asfalt serimi gibi dinamik bir şantiye projesi için, gerektiğinde yeri değiştirilebilen depolar büyük avantaj sağlar. Taşınabilir tanklar, sahadaki farklı noktalara kolayca taşınmalarına yardımcı olan entegre çerçevelere veya yerleşik tekerleklere sahiptir. Depoların iyi durumda kalması için bakım yapılması gerekir. Aşağıda deponun verimli ve güvenilir olmasını sağlamanın yolları listelenmiştir. 

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...