Evimizdeki Su Deposu Filtreleme Sistemi Nasıl Etkili Şekilde Çalışır?

Günümüzde pek çok alanda depolama ürünleri kullanılmaktadır. Ülkemizde ise su deposu modelleri daha çok sanayilerde ve bilinen endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Söz konusu olan endüstriyel alanda organik ve kimyasal olarak pek çok farklı içerik depolanabilmektedir. Endüstriyel alanların yanı sıra bireysel anlamda da kullanım oldukça fazladır. Ülkemizin kırsal alanlarında tarım ve hayvancılık yapmakla uğraşan insanların en büyük yardımcısı olarak üretilen depolama ürünleri olarak görülmektedir. Çünkü oralarda yaşamını sürdüren insanlar, ürettikleri ürünleri korumak için de, kullanmak üzere depoladıkları su gibi kaynaklar için de kullanmaktadır.

Kırsal alanlardaki insanlar, coğrafya açısından ulaşması zor alanlarda olduklarından ötürü su ve enerji gibi kaynakların götürülmesi oldukça zordur. Bu hususta buradaki insanlar yakınlarda bulunan su kaynakları aracılığıyla su ihtiyaçlarını gidermektedirler. Su ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayan insanların en büyük yardımcıları, kullanmış oldukları depolama ürünleridir. Bu depolardaki filtreleme ihtiyacı genellikle suyun içme amaçlı kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde filtreleme işleminin nerede ve nasıl yapılması gerektiğini bilmeyen çok kullanıcı bulunmaktadır. Bizlerde sizler için bu makaleyi kaleme almayı uygun gördük. 

rectangle-4248-1667470302

Hangi Alanlarda Su Deposu Filtreleme Yapılmaktadır?

Günümüzde başta su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan en büyük araç, depolama ürünleridir. Bu hususta suyun çeşitli kullanımları da mevcuttur fakat her kullanımı için filtre işlemi gerekmez. Depolama ürünlerinde filtreleme işlemleri daha çok su başta olmak üzere genelde organik içeriklerde kullanılmaktadır. Bizler daha çok içmek amaçlı kullanılan sularda yapılması gereken filtre işlemlerini ele alacağız. İşte depolama ürünlerinde, filtrelerin nerede ve nasıl kullanılacağı aşağıdakiler gibidir.

1) Yağmur Suyu Toplama Sistemleri

Günümüzde dünya genelinde bir su kıtlığı ve iklim krizi söz konusu olduğundan dolayı, su günümüzde oldukça değerli bir sıvı haline gelmiştir. Dünya genelinde çokça bulunduğunu sandığımız sıvı aslında büyük tehlike içerisinde ve bu yüzden oldukça önemli ve değerli hale gelmiştir. Dünya’da bulunan nüfus gitgide artarken suya olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu hususta bireysel anlamda yapılabilecek pek çok tasarruf yöntemi bulunuyor ve tasarruf yöntemlerinden etkili olanlarından bir tanesi de yağmur suyu toplama sistemleri kurmaktır. Bu sistemleri şehir ve köylerde fark etmeksizin kurarak kullanabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolay olan bu sistemleri yağmur toplama alanlarında biriken yağmurun, yağmur suyu aktarma boruları aracılığı ile yağmur suyu toplama alanları yani depolama ürünlerinde toplanması ile kullanılmaktadır.

Yağmur toplama sistemlerinde daha çok iki yönlü filtre kullanılmaktadır. Buralarda toplanılan sular daha çok içilmek amacıyla kullanılacağından ötürü, ilk önce kalın ve sonra da daha ince filtrelerden geçirilmesi gerekir. Yağmur suyunun girdiği ilk nokta olan depo kapağı bölümünde kalın olan yabancı cisimlerin girmesini önlemek amacıyla kalın olan bir filtre kullanılır. Burada akan suyun debisi yağmura göre hızlı olacağından ötürü, suyun akışını engellememesine dikkat edilmelidir. Buradaki amaç sadece yağmurun yağdığı ilk bölümde bulunan yabancı cisimlerin girmesini önlemektir. Ardından daha ince bir filtre kullanılması gerekir fakat deponun tahliye vanasına ince olan filtre bağlanır. Böylece filtrelenmiş su rahatlıkla içilebilir hale gelebilir. Bazı ince filtreler neredeyse yarı yarıya suyu fire olarak gösterir. Kullandığınız filtrenin tahliye borusunu bir gider borusu bağlarsanız, fire olan suyu da tuvalette veya yüzey temizleme amacıyla kullanabilirsiniz. Böylece sadece yağmurdan elde edilen su iki kez kullanabilir vaziyete gelmektedir.

2) Hayvan Sulaklarında Kullanılan Otomasyon Sistemleri

Günümüzde hayvancılık sektöründe de teknoloji ilerlemeye devam etmektedir. Bu teknolojiler arasında otomasyon sistemi kullanılarak otomatize edilmiş, sulaklar bulunmaktadır. Bu alanlarda ise genellikle plastik su deposu modelleri kullanılmaktadır. Çünkü bu tanklar hem gıda temasına uygun, hem de oldukça ekonomik bir fiyat etiketine sahiptir. Genellikle kullanıcılar depolama ürünlerini denemek amacıyla satın alsalar da uzun süre kullanabildiklerini gördüklerinde vazgeçemezler. Uzun ömürlü kullanımı gören kullanıcılar genellikle daha büyük ebatlı depolar satın almaktadırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ebat seçimini ihtiyacınız olan hacim doğrultusunda yapmaktadır.

Hayvanların içmesi için elde edeceğiniz su, yağmur toplama sistemlerinden elde edilebilir. Fakat bu şekilde elde edilen suların da aynı şekilde filtre edilmesi önemlidir. Aksi halde hayvanlara alerji yapacak veya dokunacak bir rahatsızlık baş gösterebilir. Sizlerde filtreleme yapmak üzere depolama ürünleri satın alarak, daha verimli içme suyu elde edebilirsiniz.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...