Evde Su Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Su hayattır ve evinizdeki güvenliği ailenizin sağlığı için önemlidir. Günümüzde suyun kalitesi, kirlenme gibi farklı sorunlar nedeniyle sorgulanmaktadır; evinizde kullandığınız su, musluklarınıza giderken farklı çevresel koşullara maruz kalmaktadır. Suda güvenliği sağlamanın en iyi yollarından biri bir su filtre sistemi kullanmaktır. Su kaynağındaki su kirliliklerini, kirleticileri ve yıkıcı bakterileri ortadan kaldırmak için çalışır. Nitekim evde veya herhangi bir yerde depolama için su deposu modelleri kullanılmaktadır. Bakımı
Evinizdeki sıhhi tesisat sistemi, kaynağından temiz su sağlaması açısından kesinlikle hayati önem taşıyabilir. Pas, korozyon veya sızıntı gibi durumların çoğu, sistemin bakımının yapılmasıyla önlenebilir. 

Borularınızda sızıntı ve korozyon belirtileri olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Erken teşhis, gelecekte büyük sorunların ortaya çıkmasını önleyebilir. Mineral birikintileri duş başlıklarını ve musluk havalandırıcılarını tıkayarak su akışını azaltabilir. Musluklarınızı ve duş başlıklarınızı periyodik olarak temizlediğinizden emin olun. Su ısıtıcınızda tortu birikmesi, suyunuzun kalitesini ve ısıtıcınızın ne kadar etkili çalıştığını etkileyebilir. Su ısıtıcınızın iyi performans göstermesini sağlamak için yılda bir kez yıkayın. Sürekli su veya herhangi bir içerik depolayan biriyseniz, gıda sınıfı depolama tankları aldığınızdan emin olmalısınız. Bu depolar zararlı kirleticilerin içeri girmesine izin vermeyecek şekilde tasarlanmıştır, dolayısıyla depolanan suyunuz tüketim için güvenlidir. Kullanılacak en iyi malzeme gıdalar için güvenli, yüksek kaliteli malzemelerdir. Günlük önerilen su tüketimine göre bir aile için uygun olacak tank boyutunu seçin. Yosun oluşumunu ve tank malzemesinin bozulmasını önlemek için tankı her zaman serin ve gölgeli bir alana inşa edin.

Depolanan Suyun Düzenli Su Kalitesi Testi

Suyun düzenli olarak kontrol edilmesi, herhangi bir kontaminasyon şüphesinin tespit edilmesini ve suyunuzun iyi olduğunun teyit edilmesini sağlar. Suyunuzu evde test kitleri ile test edebilir veya profesyonel bir servis kiralayabilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum seviyeleri, zararlı olmayabilir ancak suyun tadının tuhaf olmasına ve cihazlarda etkisiz olmasına neden olabilir. Ülkemizin bazı bölgelerinde yağmur suyu depolamak için toprak altı su deposu modelleri kullanılmaktadır. Yağmur suyu hasadı su kaynağı sistemini tamamlar ve tüketim için güvenlidir. Bunun nedeni yağmur suyunun doğal olarak yumuşak olması ve yeraltı sularına kıyasla daha az kirlenmiş olmasıdır. Yağmur suyunu toplamak için bahçenizin veya çatınızın üzerinde oluk ve iniş boruları için bir toplama alanı inşa edin. Toplanan yağmur suyunda kalan mikropartikülleri daha da uzaklaştırmak için bir filtrasyon sistemi de yerleştirilmiştir.

Su Depoların Kullanım Alanları

Depolama ürünleri yaygın anlayışa göre, acil su temini için depolama tesisleridir ve bundan daha fazlası değildir. Ancak, çok yönlü uygulamaları şüphesiz bunun çok ötesine uzanmaktadır. 20 tonluk su deposu modellerin çeşitli kullanım alanları oldukça fazladır. Bu depoların kullanımına ilişkin bir diğer yaygın uygulama da yağmur suyunun toplanmasıdır. Bu çevre dostu uygulama suyun korunmasını sağlar ve ücretsiz bir kaynak sürdürülebilir bir şekilde bahçe sulaması sağlar. Çatıdan gelen yağmur suyunu toplamak ve tanka yönlendirmek için oluklar kurabilirsiniz, böylece bahçeniz kurak dönemlerde bile gelişmeye devam eder. 

Orman yangınlarına eğimli bölgelerde veya su kaynağının oldukça belirsiz olduğu yerlerde, depolar yangın söndürme sisteminin en önemli dişlisi olabilir. Özel bir depo şeklinde canlı renkte dolu ve hazır bir kaynağa erişmek, her durumda bu değerli varlığı korumak için bir şeylerin orada olduğunu bilerek kişinin rahat etmesini sağlayabilir. Hatta bazı topluluklar, bu tür bölgelerdeki ev sahiplerinin buna benzer bir sistem kurmalarını şart koşmaktadır. Bu tarz tanklar aynı zamanda çiftlikte yaşayan ya da birden fazla evcil hayvanı olan hayvanlar için düzenli temiz su tedariki sağlamanın etkili bir yolu haline gelir. İster sığır, ister at, isterse de büyük bir tavuk sürüsü olsun, bir depo kurmak, hayvanların su alımının yüksek olduğu sıcak yaz aylarında ekleyebileceğim bir kurulum olan su yönetiminde zamandan ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bazen su kaynağımızın içinden neler geçtiğini hafife alırız ve bu nedenle su için musluklarımızı çevirirken bir arıza olduğunu düşünmeyiz. Ancak, bir doğal afet ya da sistem arızasının kurbanı olmamız durumunda temiz suya erişimde bir aksaklık yaşayabiliriz. İçilebilir su ile dolu bir depo böyle kritik anlarda hayat kurtarabilir. Depolanan suyun tazeliğini koruması için sürekli değiştirilmesi ve böylece su durumu bozulduğunda insan kullanımı için güvenli olması tavsiye edilir. Depolama ürünleri için bir başka yaratıcı uygulama da gri su geri dönüşüm sistemleridir. Lavabolardan, duşlardan ve çamaşır makinelerinden gelen gri su toplanabilir, arıtılabilir ve tuvaletlerin yıkanması ya da bahçelerin sulanması gibi içilebilir olmayan işlevler için kullanılabilir. Bu sayede zaman içinde daha fazla su tasarrufu sağlanır ve septik sisteme veya belediye kanalizasyon arıtmasına giden atık su miktarı azalır.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...