En Doğru Su Deposu Seçim Rehberi

 Depolama ürünlerinde doğru seçim oldukça önemlidir ve ilgili seçimi yaparken birçok faktöre dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü depolama ürünleri farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir ve bu sebepten dolayı farklı hammaddeler kullanılarak üretilmektedir. Bu noktada polietilen, paslanmaz çelik ve polyester su deposu modelleri bulunmaktadır. Öncelikle, satın alınan depolama ürününün hangi amaçla kullanılacağına bakılmalıdır. Buna göre, deponun hacmi belirlenmelidir. Örneğin, evinizde sadece bireysel kullanım için bir su deposu arıyorsanız, 50 ile 2.500 litre hacimli polietilen depoları tercih edebilirsiniz. Ancak, tarımsal faaliyetler veya büyük ölçekli su ihtiyacınız varsa, daha büyük hacimli polyester veya paslanmaz çelik depoları tercih edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra depolama ürününün nerede kullanılacağı da önemlidir. Örneğin, açık alanlarda kullanılacaksa, polietilen depoların monoblok üretim şekli nedeniyle içerikler daha kolay taşınabilir ve seri üretilmektedir. Ancak, kapalı alanlarda kullanılacaksa, paslanmaz çelik depoların daha dayanıklı olması ve yerinde montaj avantajı tercih sebebidir. Bizlerde kullanım alanları bazında tüm depolama ürünlerini, sizler için inceleyerek, en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak istedik.

1) Endüstriyel Kullanım Amaçları Doğrultusunda Su Deposu Seçimi

Öncelikle, endüstriyel bir alanda kullanmak için depolama ürünü seçiminde kullanılacak malzemenin doğru seçilmesi çok önemlidir. Türkiye'de en sık kullanılan malzemeler polietilen, polyester ve paslanmaz çeliktir. Polietilen depolama ürünleri tek parça halinde üretildiği için oldukça ön plana çıkar. Bu tarz depolama ürünleri 50 ile 25.000 litre hacme sahip iken polyester ve paslanmaz çelikten üretilen depolar ise yerinde montaj avantajına sahip ve 200 ile 100.000 litre kullanım hacmi bulunuyor.

Endüstriyel kullanım amaçları doğrultusunda doğru depolama ürünü seçimi oldukça önemlidir. Çünkü genellikle spesifik bir amaç doğrultusunda kullanım mümkündür. Endüstriyel alanda genellikle depolama ürünleri, üretim ve sevkiyat amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda üretim alanında daha çok dikey tasarıma sahip depolama ürünleri kullanılırken, içeriklerin sevkiyatları hususunda ise yatay tasarıma sahip depolama ürünleri kullanılmaktadır.

2) Bireysel Kullanım Amaçları Doğrultusunda Su Deposu Seçimi

Bir depolama ürünü kullanım amacı doğrultusunda, içeriğin depolandıktan sonra muhafaza edilerek korunmasını ve daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılmasını sağlayan bir araçtır. Bireysel kullanım amaçları doğrultusunda genellikle plastikten üretilen depolama ürünleri kullanılmaktadır. Büyük ihtiyaçlar noktasında büyük hacme sahip ev tipi depolama modelleri tercih edilmelidir. 

Bireysel kullanım amaçları, genellikle evlerimizde ürettiğimiz gıdaların ve içeceklerin depolanması olabilmektedir. Bunların yanında bir de seyyar araçların kullanılması bulunmaktadır. Bu araçlar tır, yat ve karavan gibi araçlardır. Hal böyle olunca bu tarz alanlarda genellikle yatay tasarıma sahip depolama ürünleri kullanılmaktadır. Seyyar araçların yanı sıra bireysel kullanım alanlarında su deposu kullanımı, çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Depolama ürünleri, bazı binalarda yağmur suyu toplama sistemleri olarak kullanılabilirken, foseptik çukurlarında depolama için kullanılabilir. Bireysel amaçlar doğrultusunda kullanılan tanklar genellikle polietilen malzemeden yapılmaktadır çünkü daha hafif, uygun fiyatlı ve çeşitli boyutlarda mevcuttur. Ayrıca polietilen kullanılarak üretilen depolama ürünleri içme suyunun kalitesini korumaya etkilidir. Bunun yanında kullanılan depolama ürünü düzenli olarak temizlenirse ve kaliteli su doldurulursa, içme suyunun kalitesini koruma etkisi olacaktır.

3) Tarım Alanında Su Deposu Seçimi

Tarım alanında depolama ürünleri kullanımı oldukça yaygındır. Bu hususta tarım ilaçlama işlemleri, sulama işlemleri gibi işlemler, depolama ürünlerine bağlanan sistemler sayesinde kullanılabilmektedir. Bunların yanında bazı yerlere su götürelemediği için yakın bir kaynaktan tedarik edilen su, bu tarz depolama ürünleri içerisinde muhafaza edilmektedir. Bunların yanı sıra tarım ilaçları gibi ilaçların, depolama ürünleri içerisinde muhafaza edilmesi önemlidir. Çünkü bu tarz içerikler toksik olduğu için insan sağlığına zararlıdır. Depo içerisinde kalan toksik içerikler, çevreyi korumaktadır.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...