Su Deposu Neden Dezenfekte Edilir?

Su depoları temiz içme suyu ve günlük kullanım suyu ihtiyaçlarımızın depolanmasını sağlayan, gündelik yaşantımızda kullandığımız suyu evlerimize, işyerlerimize veya kullanım alanlarımıza ulaştıran temel sistemlerdir. Su depoları içerisinde sadece kullandığımız sular veya sıvılar depolanmaktadır. Depolar içerisindeki suyu kullanım alanlarına pompalar, hidroforlar veya diğer çevre elemanları ile ulaştırabiliriz. Bu sayede depolar su ihtiyacımızı istediğimiz alanlara ulaşmasında bizlere yardımcı olur.

Plastik, polyester veya paslanmaz malzemelerden yapılan depoların kullanım alanı çok geniştir. Her alanda rahat bir şekilde depolama ihtiyacının karşılanması için farklı modellerde depo üretimi yapılmaktadır. Karmod Kompozit & Plastik, Türkiye’nin en büyük depo üreticisi olarak 100’den fazla modelde, çeşitli hammaddelerden ve malzemelerden depo üretimlerini yapmaktadır. Firma olarak ürettiğimiz ya da farklı firmaların ürettiği depoların tek ortak noktası içerisinde su gibi çeşitli sıvıların saklanması ve ihtiyaç halinde bu sıvıların gerekli yerlere ulaştırılmasıdır. Su deposu hangi hammadde ve malzemeden üretilmiş edilmiş olsa da içerisinde su - sıvı sirkülasyonu oldukça sıvı içerisindeki klor, tortu, renklenme, pislik veya farklı materyallerin depo içerisinde birikmesi gibi durumlar oluşmaktadır. Su depoları temiz içme suyu veya genel kullanım suyu barındırma işlemi için kullanılacaksa mutlaka temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Kullandığımız hammadde ve malzemeler ile ürettiğimiz çeşitli depolarımız sağlık bakanlığı tarafından temiz içme suyu deposu olarak kullanmaya uygun olduğu belgelenmiştir. Ayrıca çeşitli sertifikasyon kurumlarında su depolarımızın kalitesi ölçülerek insan sağlığı için zararsız olduğu kanıtlanmış ve gerekli kullanım sertifikaları alınmıştır. Fakat üretim aşamalarımız sonrası ortaya çıkan depolar ne kadar kullanım için sağlıklı olsa da içerisinde su ve sıvı sirkülasyonu oldukça depo içerisinde pislik, klor, yosunlaşma veya çeşitli durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle su depoları belirli periyotlarda uzman ekiplerce temizlenmeli ve insan sağlığına zarar vermeyen uygun kimyasallar kullanılarak su deposu dezenfekte işlemi uygulanmalıdır.

Su deposu dezenfekte
Su deposu dezenfeksiyonu

Karmod Plastik üretimi depolar çok kolay temizlenir

Firma olarak ürettiğimiz çeşitli sıvı türlerine uygun depolarımız kolay temizlenme özelliğine sahiptir. Eğer almış olduğunuz su depolarını kendiniz temizlemek istiyorsanız, belli periyotlarda su deposu içerisindeki suyun tamamen boşaltılması, tazyikli su ile depo içerisinin iyice yıkanması ve temiz bir alan içerisinde kurumaya bırakılması gerekmektedir. Bu işlemi araba yıkama yerlerindeki tazyikli su kullanan hortumlar, bahçe sulama işleminde kullanılan hortum uçları veya tazyikli su çıkışı sağlayan farklı çevre ekipmanları ile kolayca yapabilirsiniz. Özellikle açık alanda ve güneş alan bir ortamda kullanılan depolarda yosunlaşma gibi durumlar oldukça sık rastlanmaktadır. Açık alanda kullandığınız depolarda 2 – 3 ay aralığında bu işlemi yapmanız insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Su depoları neden dezenfekte edilmelidir?

Bina, site, iş yerleri, sanayi kuruluşları, hastane ve sağlık merkezi benzeri alanlarda kullanılan genel kullanım suyu depoları sürekli bir su sirkülasyonuna sahiptir. Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli ortamdır. Birçok insan hastalığı ve salgınlar kullanılan kirli sular nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle hijyenik olmayan depolardaki su içerisinde mikrop ve bakteri oluşumu herhangi bir hastalığın yayılması için müsait bir ortam yaratmaktadır. Su deposu hangi alanda ve ihtiyaca uygun olarak kullanılsada, içerisindeki su tamamen bitirilse bile depo içerisinde çeşitli bakteri ve mikroplar kalacağı için uygun ilaçlar, kimyasallar veya dezenfektanlar ile depo içerisinin temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli su deposu bakımı ile su ve depo kirliliği önlenebilir. Kullanılan su depoları sektörümüzde su deposu temizliği yapan firmalar tarafından detaylı bir şekilde dezenfekte ettirilmelidir.

Sağlıklı su deposu kullanımı

Depoların belirli aralıklarla temizlenmesi ve dezenfekte işleminin yaptırılması gerekmektedir. Su veya farklı sıvı depoda uzun süre bekletilirse kirlenme oluşumu o derecede fazla olur. Depo kullanılırken su depo içerisinde uzun bir süre bekletilmemeli ve sürekli bir sirkülasyon oluşturulmalıdır. Yani temiz su deposu kullanımlarında veya genel kullanım suyu ihtiyacı için su deposu kullanılıyorsa su kesintisi olduğu zaman değil, depo içerisindeki su sürekli kullanım halinde olmalıdır.

Karmod Kompozit & Plastik olarak ürettiğimiz bütün depolar uzun süreli su depolama ihtiyacı için güvenlidir. Fakat depo içerisinde sürekli bir kullanım oluşturulmalı, belirli periyotlarda temizlenmeli ve belli zamanlarda uzman ekiplerce depo içerisi dezenfekte ettirilip sağlıklı su kullanım ortamı oluşturulmalıdır.

Paylaş

İletişim Formu
Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Loading...